Bitüm hammaddesi nedir ?

Mehtun

Global Mod
Global Mod
Bitum Hammadalar: Ne, Nasl ve Neden?

Bitum, asfalt, beton ve diger altyap malzemelerinin uretiminde kullanlan hammadde ve baglayc madde olarak kullanlan karbonhidratl bir urundur. Bitum, cogunlukla petrol urunleri veya dogal bitumler olarak adlandrlr ve cok yonlu bir malzemedir. Bitum, deniz suyunda uzun sure dayanabilen, nemi ve suyu cekmeyen, neme kars dayankl, hava kosullarna ve kimyasal etkilere kars direncli, su gecirmeyen ve cok iyi bir s yaltmna sahip olan bir urundur.

Bitumun Malzemesi ve Kimyasal Ozellikleri

Bitum, cesitli asfaltik ve toprak maddelerin karsmndan olusur. Bitumler genellikle asfalt veya katran esasnda olusur; bunlarn her birinin kendine ozgu ozellikleri vardr. Bitumler, kimyasal olarak karbonhidrat, asfaltik veya asfaltik yag, asfaltik katran, isoparafinler, aromatik bilesikler, yagl asitler, kukurtdioksit ve diger karbonhidratl bilesiklerden olusur. Bitumlerin kimyasal ozellikleri, uretim yontemlerine ve icerigine bagl olarak degisebilir.

Bitumun Kullanm Alanlar

Bitum, asfalt ve beton uretiminde, hafriyat islerinde, boru hatlarnda, su cekmeye dayankl su yollarnda ve altyap islerinde kullanlr. Bitum, ayrca cimento ve beton uretiminde, tastlarn camurlu yollar uzerinde hareket etmesini saglamak icin yol kaplamalarnda, cesitli yuzeyleri kaplamak icin kullanlan ozel maddelerde, cozelti maddelerin kontrol altna alnmasnda ve koruma onlemleri alnmasnda da kullanlr.

Bitumun Faydalar

Bitum, asfalt ve beton uretiminde oldugu gibi, su cekmeye dayankl su yollarnn, camurlu yollarn ve cesitli altyap islerinin uretiminde kullanlan cok onemli bir urundur. Bitum, hava kosullarna ve kimyasal etkilere kars dayankl olan ve deniz suyunda uzun sure dayanabilen bir urundur. Ayn zamanda, bitum, suya ve neme kars direncli bir urundur ve su gecirmez.