CV'nizdeki Hobi: “Hobiler genellikle çok ilgi çekicidir” – temel niteliklere odaklanın

Tavşan_Tutkusu

New member
Öb İlk gerçek iş veya uzun zaman sonra bir değişiklik: İkna edici bir başvuruyu hızlı bir şekilde yazma göreviyle karşı karşıya kalan herkesin kafasında birçok soru vardır. Ön yazıda neler var? Bugün hâlâ buna ihtiyacımız var mı? CV'm ne kadar uzunlukta olabilir?

Berlin kariyer danışmanı Esther Kimmel'e göre, her başvuruda aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var: “başvuru” kelimesi reklam kelimesini içeriyor – ve kendi adınıza. Kendi başvurunuz için çaba harcamanız iki kat değerlidir.

Çünkü iyi başvuru belgelerinin aynı zamanda kendinize olan güveninizi de artırdığını söylüyor. “Kendi hayatınıza gururla bakmak, iş görüşmesi için her zaman iyi bir temeldir.” O halde: işe koyulun!

CV'nizdeki temel niteliklere odaklanın

Personel danışmanlık firması Kempkens x Kohler'in kurucu ortağı ve yönetici ortağı Sebastian Kohler, başvuru sahiplerinin özgeçmişlerini veya özgeçmişlerini (özgeçmişlerini) performans odaklı bir şekilde formüle etmeleri ve kristal netliğinde temel performans göstergelerine odaklanmaları gerektiğini söylüyor. “Başardıklarım bir piramit gibi üç cümleye yansımalı.”

ayrıca oku

Bunun gibi bir şeye benzeyebilir:

1. Sorumluluk: Genel müdür, ekip lideri veya çalışan mıydım?

2. Verim: Geçtiğimiz birkaç yılda neyi başardım? Bir ekip kurabildim mi? Yoksa satış pozisyonunda mıydım ve satışları artırabildim mi?

3. Kendi katkısı: Bir şey mi teslim ettim? Bir ekibin parçası mıydım yoksa bu hizmeti sunmanın tüm sorumluluğu bana mı aitti?

ayrıca oku

GettyImages-1150293076_

Günümüzde personel karar vericileri, önceki işverenlerden alınan referans veya sertifikalardan çok, bu KPI'lara ve profilleri birbirinden farklılaştırabilecek faktörlere daha fazla dikkat edeceklerdir. Buna göre en geç iş görüşmesinde bunlar görüşülecektir.

Esther Kimmel, gerekli temel niteliklerin hemen ortaya çıkması için CV'nizi seçtiğiniz pozisyona uyarlamanızı tavsiye ediyor. “Özgeçmiş, yorucu, zorunlu bir çalışma olmamalı, daha ziyade İK yöneticisinin, başvuranın işe uygun olup olmadığını değerlendirmesine olanak tanıyan başarılı bir iş örneği olmalıdır.”

“Biçim işlevi takip eder” sloganını temel alan “yeni tasarım”, en önemli bilgilerin netliğinin altını çiziyor. Bilgiyi akıllıca ve estetik açıdan hoş bir şekilde iki sayfaya yaymak en iyisidir.

Ön yazıdaki standart formülasyonlardan uzak

Personel danışmanı Sebastian Kohler, “Sadece standart formülasyonları seçmeyin ve çok uzun yazmayın” diyor. Esther Kimmel ayrıca şunları tavsiye ediyor: “Ön yazı her zaman tek bir sayfaya rahatça sığmalıdır.” Ve her şeyden önce, CV'nizi tekrar yazma hatasına düşmemelisiniz: “Bu genellikle gereksiz ve sıkıcıdır.”

CV geçmişi kapsama eğilimindeyken, ön yazı ileriye bakar ve aynı zamanda iletişim ve takım becerileri veya liderlik nitelikleri gibi sosyal becerileri de hesaba katar.

Örneğin: hoş olmayan şeyleri ele alma ve iyi çözümler bulma cesareti ya da çalışanların motive bir şekilde çalıştığı bir ortam yaratabilme cesareti.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, kişisel verilerin iletilmesine ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir; çünkü gömülü içeriğin sağlayıcıları, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak bu izni gerektirir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Her şeyden önce ön yazı, başvuru sahibinin ne gibi katma değer getirdiğini açıkça belirtmelidir. Ayrıca sizi belirli bir şirkete neyin çektiğini, sizi neyin motive ettiğini ve yeni pozisyondan neyi başarmayı umduğunuzu da göstermelidir.

Sebastian Kohler'e göre her uygulamada standart bir mantık vardır: “Ben bu iş için doğru kişiyim!” Bunu başarmak “en önemli şeyi parçalara ayırarak yapılabilir: somut, makul ve kesin, gerçek rakamlarla” – uzun açıklamalarla değil Kapak mektupları ve kapsamlı özgeçmişlerle.

Başvurunuzda kişiliğinizi ortaya çıkarın

Peki başvuranlar bugün kendileri hakkında ne kadar açıklama yapmalı? Sebastian Kohler, “Hobiler genellikle çok ilginçtir” diyor. “Bazen bir aday ile şirket arasındaki kültürel uyum, eski işinden edinilen niteliklerden daha önemlidir.” Gönüllü çalışma, personel karar vericileri için de heyecan vericidir. Kohler, uygulamaların daha çok “toplu ürün” haline geldiği zamanlarda asıl meselenin insan faktörünü profile dahil etmek olduğunu söylüyor.

Esther Kimmel'e göre ilan ettiğiniz hobilerin sıra dışı olması gerekmiyor. “İnsanların iş dışındaki şeylerle ilgilendiğini görmek güzel.”

Kariyer ağındaki profil

Başarılı bir başvuru sağlamak için iş arayanların Xing ve LinkedIn gibi iş ağlarına güvenmesi gerekir. Personel karar vericileri işe alım için bunları aktif olarak kullanır. Antrenör Esther Kimmel, “Bu yüzden adaylarıma kolay bulunmalarını ve temas kurmak için engelleme eşiğini mümkün olduğunca düşük ayarlamalarını öneriyorum” diyor.

Eğer dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız bu tür ağları veritabanları gibi düşünmelisiniz. Kimmel'in ipucu: “Anahtar kelimeleri akıllıca seçip yerleştirin ve istediğiniz pozisyonlar için hangi anahtar kelimelerin bulunabileceğini kendinize sorun.” Sürdürülebilir bir sektörde halkla ilişkiler alanında çalışan biri için PR uzmanı, PR yöneticisi, CSR, sürdürülebilirlik stratejisi gibi anahtar kelimeler uygundur. veya Kurumsal İletişim Müdürü.

ayrıca oku

Kariyer uzmanından ipuçları

Son olarak, Xing veya LinkedIn aracılığıyla iletişim kurmak, bir şirkete veya uygulamaya olan ilginizi vurgulamanıza yardımcı olabilir. Örneğin, İK departmanındaki sorumlu çalışana, şirketteki belirli bir işe yeni başvurduğunuza dair kişisel bir mesaj içeren bir ağ oluşturma isteği göndererek.